Drobečková navigace

ACC - DOSTAW s.r.o. > Články > Odvodnění parkoviště? Vyvarujte se častých chyb

Odvodnění parkoviště? Vyvarujte se častých chybKaždé parkoviště by mělo mít kvalitní odvodňovací systém. Ten zaručí, že se na jeho ploše nebudou dělat louže, a že se při velkých deštích nezaplaví okolí. Jaký odvodňovací žlab zvolit a na co si dát při výběru pozor?

Trendem je monolitický a štěrbinový žlab

Co ano? Poslední tři roky zažívají boom monolitické a štěrbinové žlaby. Jsou odlité z jednoho kusu polymerbetonu nebo betonu a nemají nahoře mřížku, která by lákala sběrače kovů. Tyto žlaby jsou navíc oproti ostatním pevnější, naopak nevýhodou je o něco obtížnější čištění.

Na co pozor? Na parkoviště se dají dát i ostatní typy odvodňovacích žlabů, důležité ale je, aby byl produkt z dostatečně pevného materiálu a vydržel potřebné zatížení. S výběrem vám pomůže prodejce, a to na základě informací z projektu – ten je totiž při odvodnění parkoviště nutností.

Materiál: kompromisy neexistují

Co ano? Právě pokud jde o materiál, ústupky neexistují. Ať už zvolíte polymerbeton nebo levnější plast, jeho kvalita by měla odpovídat tomu, že přes něj budou často jezdit vozidla.

Na co pozor? S méně pevným žlabem sice nejdříve uspoříte, ve finále se ale nevyplatí. Kvalitní žlab totiž vydrží desítky let. Oproti tomu produkt, který nemá potřebnou pevnost, vám bude sloužit většinou jen po dobu záruky, která bývá 5 až 7 let. Pak budete patrně pořizovat nový.

Důležitá šířka

Co ano? Žlab by měl mít odpovídající šířku, protože jenom tak zvládne pojmout všechnu vodu. S rozměry opět pomůže prodejce, který musí vyhodnotit množství srážek v místě, kde se parkoviště nachází. Tyto informace vyčte z hydraulického plánu, který by měl být součástí projektu. V Česku se nicméně nejčastěji používají žlaby široké 10 centimetrů.

Na co pozor? Pokud ve snaze ušetřit zvolíte žlab menší, všechna voda se nestihne odvést do kanalizace. Každý větší déšť pak bude znamenat nepříjemnosti v podobě vody tekoucí tam, kam nemá.

Pozor na instalaci

Co ano? Žlaby musí být na parkovišti správně rozmístěny a instalovány. Tady padá odpovědnost na vašeho projektanta a stavební firmu, ale nejsou v tom sami. Odborní prodejci totiž nabízejí technický servis, kdy vašim dodavatelům poradí.

Na co pozor? Ani sebekvalitnější výrobek nebude dobře sloužit, pokud bude zabudován špatně. Navíc ledabyle instalovaný odtokový žlab se rychleji ničí a výrazně se tak snižuje jeho životnost.

Plánujete stavbu nebo rekonstrukci parkoviště? Kontaktujte nás, jsme specialisté na odvodňovací systémy. Poradíme vám i vašim dodavatelům.